Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

EMEKLİNİN BEKLENTİLERİ

 

                                                                                                    Kemal SARIDAĞLI

                                                                                                   Emekli Emniyet Müdürü

 

            Tabiat Kanunudur. İnsanlar, canlılar mutlaka doğarlar, büyürler, çoğalırlar ve sonunda da ölürler. Bu değişmez bir kuraldır. Bütün canlılar bu teoriye uymak zorundadırlar.

            Bunların başında insanlar gelmektedir. Hal böyle iken, çeşitli mücadele ve azimle belli bir meslek sahibi olmak, geçimini ve ailesinin geleceği için durmadan gayretle çalışarak ileriye doğru yaşam mücadelesini ve istediği mevkilere yükselmesi için eğitim meslek branşlarından belli bir kültürü aldıktan sonra da hayatın en güzel günlerini geçirmeye devam etmektir. Zaten hayatta bunu gerçekleştirmeyende olabilir, hatta bazı zorlukları yenerek istediği bir mesleğe girmeye çalışırlar.

            İşte benim burada değinmek istediğim esas konuya girelim ve ilk önce emekliliğimin ilk gününde başımdan geçen olayları sizleri sıkmadan anlatmak istiyorum.

            01.01.2003 tarihinde yaş haddinden dolayı emekli oldum. 44 yıl 9 ay hizmet ettiğim bu şerefli ve onurlu emniyet mesleğinde görev yaptım.

            Emeklilik işlemlerim için A.P.K.Dairesi irtibat bürosuna gittim, görevli bayan polis memuru , Müdürüm; emeklilik onayınız gelmiştir. Tebliğ edermisiniz diyerek ilişik kesme ve tebliğ belgesini imzalamak üzere tarafıma sundu. Görevli Polis Memuru benden, Emniyet Genel Müdürlüğüne giriş yapılan elektronik kartın geri verilmesini istedi. Bende kendilerine sordum: Ben Ankara’da oturuyorum. Benim Genel Müdürlükte bir işim olsa, örneğin kantine gelsem, arabamı garaja çekmek istesem nasıl gireceğim, hatta şu an çıkışta nasıl çıkacağım demem üzerine; bize verilen emir böyle deyip kesti attı. Mutlak memur görevini yapmış oldu.

            Ben oldukça kırıldım, gücendim hatta kendi kendime homurdandım. Ama elden gelen bir şey yok.

            Görevli Polis Memuru eğer kartı kayıp ettiyseniz ayrıca 15-20 dolar üzerinden ücretinide ödemeniz gerekiyor, ayrıca da şu andan itibaren kapıya yazı yazıyoruz giriş kartınızın geçersiz olduğunu bildirmek için dedi. Ve ben bürodan ayrılıp bu kartı veren birim amirine Koruma Daire Başkanına konuyu iletmek üzere gittim. Başkan bey izindeymişler. Onun yerine yardımcısı bakıyormuş durumu başkan yardımcısına anlattım, dinledi.Bana şöyle cevap verdi. Yönetmelik gereği alıyoruz. Yapılacak bir şey yoktur. Demesi üzerine kendilerine bu konuyu lütfen başkan beye geldiğinde iletirmisiniz deyip ayrıldım.

            Bu konu beni çok etkiledi ki; ertesi gün tekrar E.G.M.ne gittim. Müracaata kimliğimi bırakıp giriş kartımı alıp, Sayın Em.Gn.Md.Yardımcımız Emin ARSLAN beyi ziyaret ettim. İyi bir şekilde ve şevkatle karşıladı, çay ısmarladı, kısa bir sohbetten sonra konuyu aynen kendilerine anlattım. Hemen telefonla başkan yardımcısına iletti gereğinin ve konunun görüşülmesini emretti. Tabi ki zamanla bazı yönetmelikler çıkar, kurallar konulur. Ama zamanla bu kurallar değişebilir, mutlaka yönetmelikler de değişmelidir. Bu konudan haberim yoktu, ilettiğiniz için teşekkür ederim. Dedi. Ben de konunun ele alınacağı kanısıyla makamından memnuniyetle ayrıldım.

            Sizlere sorarım.Emekliliğin ilk basamağında böyle bir istenmeyen olayın üzücü tarafı, işiniz bitti, artık ne daireye,ne ziyarete, ne de kantine, ne de garaja giremezsiniz. Girecekseniz aynen vatandaş gibi girip-çıkacaksınız. Düşüncesi geldi bana, inşallah yanılmış olurum.

            Aksilikler olacak ya

            Emekli olmadan önce hanım ameliyat olmuştu, fakat tedavileri devam ediyordu. Tekrar Ameliyat lüzum görüldü

            Bunun üzerine GATA Hastanesi (Gülhane Askeri Tıp Ak.) ne sevk yaptırmıştım. Gün geldi çattı emekli oldum. Ama elimde hiçbir belge yok. Sadece emeklilik onayı ve ilişik kesme belgesi gibi belgeleri götürüp, Emekli Sandığına verdim. Onlar da bana Sen git, adresine 10-15 gün sonra sağlık belgesi ve diğer belgeleriniz gelir dediler. Ben Emekli Sandığından ayrıldım. Ama şimdi yetkililere soruyorum.

            İnsanların başına ne zaman bir rahatsızlık, bir kaza gelebileceğini önceden kestirmek mümkünmü dür? Öyle ise bunun çözümü emeklilik zamanı gelen bütün emniyet mensuplarının 1-2 ay önceden istenen belgeleri tamamlayıp, emekli olduğu gün lüzumlu belgeleri de birlikte verilir, emekli olan teşkilatımız mensupları da kara kara düşüncelere dalmasının ne kadar zor durumda olduğumuzu taktir edersiniz.

            Mutlaka herkes bu yoldan geçecektir, ama bugün ama yarın sizlerinde başınızdan geçecektir.

            Biliyorsunuz ki sevksiz hiçbir sağlık kuruluşu ne kabul ediyor ne de ilaç veriyor. Bekle gör ki 15-20 gün sonra Emekli Sandığından sağlık karnesini alıncaya kadar. Hani bir söz vardır “Kurbağalı göle su gelinceye kadar kurbağaların canı çıkar” derler.

            Çaresi, görevlilerin emekli olmadan nelerin yapılacağını ve nelerin isteneceğini önceden yaparak, emekli olduğu günde her şeyin tamam olarak verilmesi işin doğrusu değil mi?

            Belki de yetkili idarecilerimizin gözünden kaçmış olabilir, bazı tenkitler faydalı olacağı kanısındayım. Lütfen; bu konulara daha dikkatli olunursa bu gibi üzücü olaylarda olmaz.

            Netice de;

            Siz idareci ve yöneticilerden emeklilerin beklentileri, fazla da bir şey istememektedirler. Mutlaka yapılacağına inanıyor ve güveniyorum. Emekli olmak her şeyin bittiği ve silkelenip atıldığı imajı verilmesin. Daha duyarlı, sevimli, onurlu, gururlu başlamak nasıl ise öyle ayrılmasının gerektiğine inanalım.

            “Bugün bana ise yarın sanadır.” Sözü doğru değimlidir?