Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Genel Yayın Yönetmeni’nden

 

3.YIL, 25. SAYI

 

 Özgüner POLAT[*]

 

Yıllar su gibi akıp gidiyor. Polis Koleji ve Polis Akademisine veya mesleğe dışarıdan bir fakülte bitirerek girdiğimiz günü, göğsümüze ilk yıldızı taktığımızı şöyle bir düşünelim. En az otuz yıl nasıl geçecek diye hepimiz düşünmüşüzdür. Zaman bazen üzücü, bazen sevinçli ama daima gurur dolu olarak su gibi akıp gitti. Elimize “Emekli Tanıtım Kartı”nı verip dinlenmeye çekil dediler. Şu anda çalışan her kademedeki kardeşlerimize sağlık, mutlulukla emekli olmalarını, bu tadı da tatmalarını Tanrı’dan diliyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Emekli Subaylar derneği var. Yirmi kadar emekli arkadaş bir araya gelerek biz de Emekli Emniyet Müdürleri Derneği kuralım diye düşündük. Düşüncemizi uygulamaya koyduk, derneğimizi kurduk. Derneğimizin bir yayın organının da olmasını istedik. “Çağın Polisi” isimli aylık bir dergi çıkarmaya karar verdik. Aylık dergi çıkarmayı nasıl başaracaktık, maliyeti nasıl karşılayacaktık gibi sorunlar karşımıza çıktı. Derneği kurarken de mali sıkıntılarımız vardı. Sıkıntılar bitmiyor her gün çoğalarak artıyordu. Sıkıntıların çok olduğu bir gün de Değerli devre arkadaşım nur içinde yatsın rahmetli Kemal İskender’e gittim, her zaman ki  güler yüzü, içtenliği ile beni karşıladı. Derneğin  ve Derginin sıkıntılarının tamamını anlattım. “Bunlar sorun değil ağabey, Ankara Emniyet Müdürlüğü olarak dernek kurmakta ve dergi çıkarmadaki zorluklarınızı biz gidereceğiz, sen bunları sorun etme” dedi. Dernek tüzüğünün gazetede yayınlanmasını dernekte tutulması gerekli defterlerin alınmasını sağladığı gibi ilk kongremiz için de müdüriyet toplantı salonunu tahsis etti. Bir miktarda para yardımında bulundu. Rahatlamıştık, kendimize güven gelmişti. İlk kongremizi Ankara Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonunda yaptık. Önceki Genel Müdür Yardımcılarından değerli arkadaşımız Sayın Tahsin BAŞ’ ta iyi bir miktar para yardımında bulundu. 2002 Ocak ayında Dergimizin ilk sayısını yayınladık. Çok ilgi gördük, Derneğimizin oturacak sandalyesi ve masası yoktu. Değerli Arkadaşımız Sayın Hasan Yücesan’ın büyük katkıları oldu. Kısaca önceki ve şimdiki Genel Müdürlerimizin, Genel Müdür Yardımcılarımızın, Daire Başkanlarımızın, İl Emniyet Müdürlerimizin katkıları ve yardımları ile 2 yılı doldurduk. Elinizde ki sayı; 3.yılın ilk dergisi olan 25.sayıyı çıkarma başarısını sağladık.

Bundan sonra ne olur?

Gerek il müdürleri, gerekse polis meslek yüksek okul müdürleri bugüne kadar yaptıkları yardımları artırarak yaparlarsa bu dernek ve dergi yaşamaya devam eder. Teşkilatımızın önemli sorunlarını dile getirdik. Gerektiğinde üst makamlara bizzat giderek sorunlarımızı anlattık. Birçok sorunun çözümüne yardımcı olduğumuza inanıyoruz.

Sizlerden aldığımız güçle nice uzun yıllar bu derneği yaşatacağımıza inanıyoruz. Yaşatmaya da mecburuz. Mesleğimizin, Genel Merkezi Ankara’da olan, tek derneği Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğidir. Bütün amacımız teşkilatımıza yararlı olmak ve geçmiş tecrübeleri genç kardeşlerimize aktarmaktır. Bunun için de Türkiye genelinde “Mesleki Anı Yarışması” düzenledik. Katılım çok, diğer okurlarımızın da anılarını göndermelerini bekliyoruz.

Son kararname ile Genel Müdür Yardımcılığına, Daire Başkanlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne atanan arkadaşlarımıza, yeni görevlerinde başarılı olmalarını diliyoruz.

Tüm mensuplarımıza 2004 yılının sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.[*] Emekli Emniyet Müdürü, Genel Sekreter, TODAİE-Kamu Yönetimi Uzmanı.