Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Bir Öykünün Işığında Güvenli Okula Bakış

image002

14-23 Aralık tarihlerinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un verdiği “Birleşmiş Milletler Global Eğitime Katkı Ödülü” törenine katılmak için gittiğim New York’ta büyük bir gurur gecesi yaşadım. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’e verilen bu ödül geceye katılan herkesi sevince boğarken Türkiye adına büyük bir eğitim başarısını zirveye taşıyordu. Karadenizin yeşil cenneti Giresun’un küçük bir köyünden okumak için gurbete sürüklenen bir çocuğun gurur duyulacak bir öyküsüydü bu. “Haydarpaşa Lisesi”nin yatılı bölümüne kaydolan ve yıllarını geçirdiği İstanbul’un yüksek binalarının üstüne üşüşen gölgeleri ve kalabalıkları arasından sıyrılıp Laleli’de Uğur Dershanesi’nde işe başlayan bir Türk gencinin yaşam öyküsüydü anlatılan. Hayatın tüm zorluklarına karşı güçlü duruşu, yıllarca döktüğü alın teri, çabası ve cesaretiyle o dershanenin sahibi olduğu gibi Türkiye’nin de en büyük eğitim kurumlarından birinin de sahip olmasına giden yolun ilk başlangıcıydı bu. Ömrü boyunca on binlerce çocuğa burs, iş ve aş veren, balık yemeyi değil balık tutmayı öğreten bir kişiliğin aldığı en değerli ödüldü bu. Çok duygulandığım bu geceyi anlatırken aslında Enver Yücel’in geçmişte Emniyet Müdürlüğü yaptığım Rize, Tunceli ve Kırşehir illerinde gerçekleştirdiğimiz projelere verdiği desteği ve eğitim olanaklarından yoksun binlerce çocuğa yaptığı yardımları bir bir geçiriyordum gözlerimin önünden. Rize ilinde yaptığımız AB’liği uyum yasaları ile ilgili konferanslar. Türkiye’de ilk defa uyguladığımız Okul Polisliği Projesi ile okul ve çevresinde meydana gelebilecek risk ve olaylara ilişkin yaptığımız çalışmalar ve fakir öğrencilere yaptığımız kitap, yabancı dil setleri ve giysi yardımlarını nasıl unutabilirdim. Türkiye’de ilk kez Tunceli ilinde faaliyete geçirdiğimiz Sıcak Bir Dost Eli Dershanesi ve Okul Polisliği Projesi ile yüzlerce çocuğun üniversite sınavlarına hazırlanmalarını sağladık. Binlerce kitap, defter, futbol, basketbol topları, yabancı dil dersi eğitim setleri, kıyafetler, bilgisayarlar dağıttık. Bu çocukların çoğu üniversiteleri kazandı. Birçok fakir çocuğa benim isteğim doğrultusunda yardım etti. Bazı başarılı fakir çocuklara ve başarılı polis çocuklarına burslar verdi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde binlerce çocuğa burslar verdi. Bu kadar insancıl duygulara sahip, yardımsever ve iyiliksever bir kişiliğe duyduğum bir borçtu ödül gecesinde yaşadığım duygular.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri elinden ödülünü alırken ben köy çocuklarının sevinç çığlıklarını ve gözyaşlarını görür gibi oluyordum yaşadığım bunca anıların içinden. Çocukluk yıllarımı birlikte geçirdiğim bu büyük yürekli insana karşı gönül borcumdu duyduğum sevinç ve gurur. Bu yazıya konu olan nice öyküler vardır yaşadığımız. Rize ilinde bir polis memurunun ölümüne neden olduğu bir Çay fabrikası müdürünün iki kızını ricam üzerine Bahçeşehir Üniversitesinde burslu olarak okutması, annesinin yıllarca gözyaşı içerisinde ettiği duaları ben nasıl unutabilirdim. Bir ödül gecesinin gerisinde kalan anıların ve o anılara neden olan gerçek öykülerin kahramanıdır bu ödülü alan kişilik. O Türkiye’nin gururu oldu artık.

New York’ta bulunduğum süre içinde ABD’nin en önemli güvenlik akademisi olan John Jay College of Criminal Justice ve GSG-Global Security Group güvenlik şirketini ziyaret ettim ve görüşmelerde bulundum. Bu görüşmelerin sonucunda; Bahçeşehir Üniversitesi ile John Jay College Türkiye’de okul güvenliği, siber güvenlik ve Deprem ve Yangın güvenliği konularında işbirliği yapacak.

BAU Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü olarak ABD’nin en önemli güvenlik akademisi olan John Jay College of Criminal Justice Güvenlik Yönetimi bölüm başkanı Charles Nemeth ve diğer yetkililerle yaptığım görüşmelerde, ABD’de okul ve kampüslerde meydana gelen madde bağımlılığı ve şiddet olayları başta olmak üzere bu tür olayların Türkiye’de de yaşanmaması için şimdiden ortak çalışmalar ve araştırmalar yapılmasının geleceği daha güvenli kılacağını belirttim.

John Jay College ile Türkiye’de güvenlik alanının değişik parametrelerinde işbirliği yapılarak, ortak sertifika programları düzenlenecek. Ayrıca Okul güvenliği alanında çalışmalar yapan CSG-City Security Group, New York’un en önemli güvenlik şirketlerinden olan GSG-Global Security Group ile de ortak eğitim ve işbirliği programları gerçekleştirilecek.

Bahçeşehir Üniversitesi ve CSG-City Security Group işbirliği ile Türkiye’de okulların daha güvenli bir okul ikliminde eğitim faaliyetlerini sürdürebilmeleri için hayata geçirilen “Güvenli Okul Akreditasyon Projesi” doğrultusunda, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile de ortak çalışmalar ve araştırmalar yapılacak. Uygulanacak eğitim ve denetim çalışmaları ile okulların eksiklikleri giderilecek ve akredite edilerek daha güvenli bir okul ortamı oluşturulacak.

“Birleşmiş Milletler Global Eğitime Katkı Ödülü” alan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve BUEK Başkanı Enver Yücel, Türkiye’de akademik başarının yükselmesi, ve olası sorunların öngörülerek önlenmesi için devletin yanında üniversitelerin de etkin olmaları gerektiğini, evrensel anlamda eğitime katkı vermeye devam edeceklerini belirtti.

Yeni yıla girerken ülkemizde çocukların daha güvenli okul ikliminde geleceğe hazırlanmaları en büyük sorumluluğumuz olmalı.

Daha Güvenli Okullara Doğru…