Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Çağın Polisi Dergisi-Kayseri

image002 (4)

image006          Anadolu’nun pek çok kenti gibi Kayseri’de uzun bir geçmişe ve zengin bir tarihsel birikime sahiptir. Tarihi 6.000 yıl öncesine kadar giden ve kent merkezinin 20 km. dışında bulunan Kültepe Höyüğü bu zenginliğin ilk sırada gelen örneğidir. Kültepe’ni nasıl önemi M.Ö.2 bin gibi oldukça eski bir tarihte bir ticari merkez haline gelmesindendir. Kültepe’nin bu niteliği Kayseri’nin devamlı olarak ticaret ile anılmasını sağlamıştır.

          Kayseri ilinde göreve başlayalı henüz birkaç ay olan  İl Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN, çok kısa bir süre  içerisinde Kayseri’yi, Kayseri’nin kültürünü ve insanını tanımış, özümsemiş görünüyor. Çalıştığı yerlerde ve kendisine verilen görevlerde mutlaka farklılık ve iz bırakma özelliği ile öne çıkmayı başaran İl Emniyet Müdürümüzün Kayseri’de de vatandaşlarımızın mal ve can emniyetinin sağlanmasında, ilin bir huzur kenti haline ulaşmasında çıtayı oldukça yükseltmiş olduğunu görüyoruz.

image008

          Kayseri nasıl bir yer? Başka bir ifade ile Kayseri’yi nasıl tanımlıyorsunuz? diye sorduğumuzda, “Bir bütün olarak ülkemiz çok güzel bir ülke. Biz yeryüzünün en değerli ve en şanslı coğrafyasına sahip bir milletiz. Anadolu ve Anadoluluk kavramları ülkemizi ve bizi en güzel şekilde tanımlamaktadır. Kayseri kenti ise, Anadolu’nun kültür merkezi konumunda olan tarihi binlerce yılla ifade edilen bir açık hava müzesi konumundadır. Dolayısıyla herkesin Kayseri’yi mutlaka ziyaret etmesini öneriyorum. Kayseri’yi ziyaret edeceklerin Soğanlı ve Erdemli Vadisindeki kaya kiliselerini (Kubbeli Kilise, Karabaş kilisesi ve Aziziye Barbara kilisesi) ziyaret etmeleri, Erciyes Dağında kayak, Yahyalı İlçesinde Kapuzbaşı Şelalesinde piknik yapmaları, Kayseri Kalesini ve Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesini gezmeleri ve kuş cenneti Sultan Sazlığını görmeleri, Bünyan-Yahyalı halısı ve Soğanlı bebeklerinden almaları, başta mantı olmak üzere pastırma ve sucuklarından tatmaları şayanı tavsiyedir.” diyor.

KAYSERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

image010 (2)

                    İl Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN 1984 Polis Akademisi mezunu olup, sırasıyla Polis Akademisi, Şanlıurfa, Kayseri Polis Koleji ve Polis Okulu, Asayiş Daire Başkanlığı ile Kriminal Polis Laboratuarları Daire Başkanlığı kadrolarında görev yaptı. 2007 yılında 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ettikten sonra Iğdır ve K.Maraş İl Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulunan Aydın, Eylül 2012 tarihinde Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanmıştır.

image012   Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN’ın Kayseri ilinin asayişi ile ilgili değerlendirmesini almadan önce dilinde klişeleştirdiği şu ifadeyi aynen almak istiyoruz. “Mutlu insanlar; güvenli şehirlerin sembolüdür. Sevinç, azim ve gayretin sonucudur. Güvenli şehirlerde sevinçle yaşayan mutlu insanlar için ter dökmeye devam ediyoruz. Görevimiz sırasında, bizden dökülecek her damla ter masum insanlarda sevinç gözyaşlarına dönüşecektir.”

          Kayseri’de polisiye hizmetlerin yürütülmesi üretilen ve uygulamaya konulan etkin projelere kısacası ilin güvenlik ve asayişine ilişkin olarak müdürümüz şu bilgileri veriyor.

          “Kayseri, ülkemizin en güvenli ve en huzurlu illerinden biridir. Doğuyu batıya bağlayan geçiş yolu üzerinde bulunan İlimiz, “Kent Güvenlik Yönetim Sistemi” ile 55 noktada toplam 130 kamera, plaka tanıma sistemi (PTS) ve elektronik denetleme sistemi (EDS) ile 24 saat denetlenmektedir. İlimizde huzur ve güveni tesis etmek için İl Emniyet Müdürlüğü Birimlerimiz top yekûn çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar, belirli bir plan-proje dâhilinde, yeni teknolojik gelişmelerden faydalanılarak yapılmaktadır. Geçmişte suçla mücadeleyi izlenmesi gereken yol olarak gören klasik asayiş polisliğinin yerini bugün, etkin ve verimli hizmet için sosyal içerikli yaklaşımlar almıştır. Asayiş hizmetlerinde başarının anahtarı, toplumun düşüncelerini önemseme, toplumun algılarını değerlendirme, yani toplumla iç içe olmaktır. Biz Emniyet Müdürlüğü olarak, İlimizde sunduğumuz asayiş hizmetlerinde bu anahtarı kullanmaktayız.”

          Son zamanlarda hırsızlık olaylarında kiralık araç kullanmanın artması nedeniyle, İl Emniyet Müdürlüğü internet sitesinde “Kiralık Araç Projesi” adı altında bilgi portalı oluşturulmuş, araç kiralama şirketlerinin yetkililerine portal şifresi verilerek, kiralamaya konu araçların tescil bilgileri, kiralandıkları ve teslim alındıkları tarih ve saat ile aracı kiralayan kişilerin bilgilerinin sistemde kayıt altına alındığı görülmektedir.

image014          “İş Dünyasına Yönelik Siber Tehditler” projesi ile iş dünyası, kişisel bilgilerin çalınmasından, tehdit ve hakarete, yağma ve şantajdan cinayete, hırsızlık ve dolandırıcılıktan fuhuş ve çocuk istismarına, casusluktan devlet güvenliğini tehdit eden siber terör saldırılarına kadar, çoğu zaman ülke sınırlarının dışından işlenen siber suçlar ve bunlara karşı korunma yolları hakkında,“Gençlerde İnternet Bağımlılığı” ile “Güvenli İnternet Kullanımı” projeleri ile kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları çalışanlarına, bilişim alanında işlenen suçların engellenmesine yönelik eğitim etkinlikleri düzenlendiği anlaşılıyor.

          Kayseri’de asayiş ve güvenlik adına üretilmiş ve uygulamaya konulmuş olan projelerin tamamını burada belirlemeye imkân yok. Ancak görülen odur ki suç işlenmeden önce asıl olan önleyici kolluk hizmeti bütün alanlarda kendisini gösteriyor.

image016

          Kayseri’de Kaçakçılık, Narkotik, Mali ve Organize Suçlara yönelik çalışmalara kararlılıkla devam edilmektedir. İlimizin coğrafi konumu, suçlu profilleri ve yakalanan kaçak eşyanın sistematik değerlendirilmesi ile gerekli risk analizi çalışmaları yapılmış; bu çalışmalar sonucu Kayseri’nin belirli bölgelerinde uygulama noktaları oluşturulmuştur.

image018

 2012 yılı içerisinde, doğu illeri üzerinden Kayseri’ye ve batı illerine sevk edilen, (1.892.341) gram esrar maddesi, (56.725) gram eroin maddesi, (551.686) gram toz esrar maddesi, (13.370) gram metanfetamin maddesi, (2.214) kök kenevir bitkisi, (1.238.975) paket kaçak sigara, (1.365) adet sahte banknot,(1.358) adet cep telefonu, (51.410) litre hileli akaryakıt, (1.311.886) litre menşei belli olmayan akaryakıt,(621) adet sikke, (4.429) adet kaçak emtia (parfüm, kol saati vb.), (46.132) gümrük kaçağı ilaç, (2.273.800) adet boş sigara filtresi (makaron), (53) adet tabanca ele geçirilmiştir. Bu çalışmalarda (779) şahıs yakalanmış, bu şahıslardan (170)’i tutuklanmıştır.

image022

image020

          Kayseri’deki asayiş projelerini saymakla bitmez demiştik ya en güzeli de kendini ifade edemeyen zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlarımızın parmak izlerinin alınarak fotoğraflarının çekilmesi sayesinde kaybolmaları durumunda kimliklerinin rahatlıkla tespit edilmesini amaçlayan, “Engelli İnsan Engelsiz Yaşam” projesidir.

          Tebrikler İl Emniyet Müdürü Sayın Mustafa AYDIN, tebrikler Kayseri polisi. Emniyet Müdürü Mustafa AYDIN Makamında