Üst Menu
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

Ana Menu

Silah Tarihinde Kısa Gezinti

Silah Tarihinde Kısa Gezinti

 

Tayfun Acarlı

Emniyet Gnl. Md. Hukuk Müşaviri 

Yeni kurulan pırıl pırıl bir dernek ve ilk faaliyetleri de kendileri gibi pırıl pırıl bir dergi çıkarmak.

Hepsini kutluyorum, ellerinden öpüyor daha nice başarılara imza atmalarını diliyorum, bekliyorum. Değerli büyüklerim, böyle değerli bir dergide benimde tuzum bulunsun istemişler, hayırlı olması dileklerimle.

Bütün TÜRK erkekleri bilir ki; “AT AVRAT, SİLAH” deyimi TÜRK aleminde Gücü, Delikanlılığı anlatır, Halkımızın değer yargılarını gösterir. Biz bu yazımızda bu ünlü deyimin silah kısmını biraz inceleyelim istedik ve aldık kalemi elimize;

Türk halkı olarak, bütün dünya yaşayanları gibi keskin kenarlı taşları, sivriltilmiş kemikleri, sopaları ilk silah olarak kullandık. Sonra ok ve yay geldi daha sonra dev yay BALİSTA ve KATAPULT yapıldı. Şimdiki modern topların atası sayılan 50 kg gülleri 500 metreye fırlatabilen MANCINIK’lar yapıldı.

13. yy’da barutun Avrupa’da tanınmasıyla ilk TOP’lar üretilmeye başlandı. Bu dönemde top demek; demir bir boru içinde sıkıştırılmış taş gülle ile barut demekti. İşte Türk milletinin dünya silah sanayiine el attığı dönem bu dönemdir. Osmanlı döneminde 1389 yılında Kosova savaşında ilk kez Osmanlı topları kullanıldı. İstanbul’un fethinden sonra da Tophane semtinde kurulan modern dökümhanelerde EJDERHAN, BALYEMEZ, ZORBOZAN ve MİYANE gibi isimler verilen o döneme göre dev toplar döküldü. Bu toplar gürültüleri ve tahribatları ile bütün Avrupa’yı inletmişlerdir.

Topların ağırlığı nedeniyle taşıma zorluğu olmasından, topların çalışma prensibiyle çalışan piyadelerin savaş gücünü arttıracaktı ilk tüfek CANNON yapıldı. 14. yy. da JOHN KİEFFUs tarafından icat edildi. Tabanca ismi Farsça avuç içi – el ayası kelimesinden alınmıştır. Bu kelime İtalyanca’da PİSTOLA, İngilizce’de PİSTOL, Rusça’da PİSTALET ve Osmanlıca’da PİŞTOV olarak benimsendi.

Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğunda tabancayı çok sevdiler ve çeşitli çap ve modelde yaptıkları siparişlerle dünya silah sanayii Bel PİSTO’unu, Cep PİSTOV’unu, Rovvelver PİSTOV’u, Kubur PİSTOV’u Dokuz patlar’ı Hadit’i ve Şedit’i dünyaya getirdi.

İlk patentli tabanca Elisa Heldon COLLEİER’in 1818’de İngilizler tarafından tescil edilen tabancadır. Bu tarihten tam yirmi yıl sonra Samuel COLD 1835 bu günkü toplu tabancaların esasını teşkil eden tabancasına patent aldı.

1860’da Amerika-Meksika savaşında Colt WALKER’ler imal edildi. Emile ve Leon NAGANT kardeşlerde dünyanın Avrupa yakasında 1895’de kendi tasarımları olan L.NAGANT toplu tabancayı piyasaya çıkardılar.

Toplu tabanca dünyası kıyasıya rekabet halinde iken, fişek rekabeti de son hızla devam ediyor yeni buluşlar birbirini kovalıyordu. Mukavva gövdeli pirinç tablalı VOLLANİC 1812’li yılların çığır açan imalatı oldu. Bilhassa Sporcular tarafından çok beğenilen bu fişek ilk hızının çok düşük ve barut hakkının az olması nedeniyle pek itibar görmedi.

1857’de Smith WESSON firması metal kovanlı fişekleri üzerinde bulundurabilen Rovelver silindirine patent aldı. Amerika firmaları bu buluşla ve tek hareketli modellerle uğraşırken Avrupa’da BEAUMONT ADAMS çift hareketli tabancalar üretiyordu.

1870’de Smith WESSON bir hareketle tabancayı topuyla birlikte öne açılan model, tabancasıyla doldurma – boşaltma konusunda çığır açtı. Bu model tabancaya Ruslar rağbet gösterdi ve senelerce Smith WESSON’un ürettiği tabancaları satın aldı.

İngilizler’de Webley firmalarının çabalarıyla Smith Wesson’un bu modeli benzeriyle iç piyasayı elde tutmaya çalıştılar.

Smith Wesson Rusya’ya çalışınca Amerika iç piyasası Colt firmasına kaldı. Ancak Colt Firması 1887 yılında şu anki toplu tabanca prensipleri ile çalışan ilk modeli yapıncaya kadar önemli gelişme yaşanmadı.

19. yy. da Albay G.V. FASBENY “tomatik rovelver”i üretti. Yine aynı yüzyılda MAGNUM imal edildi.

Amerikan firmaları toplu tabanca üzerinde çalışa dursunlar, Avrupalı firmalar cep tabancaları adı altında yarı otomatik tabancaları üretip hızla piyasayı ele geçirmekte idiler.

Amerikalı mucit Hiram MAXİM kendisinin geliştirdiği Winchester tüfek üzerinde yaptığı tadilatlarla 1883’te makinalı tüfeği üretti. Ticari başarı kazanan ilk otomatik tabanca 1893’te Alman kökenli ABD vatandaşı HUGO BORCHARDT tarafından yapıldı.

Borchardt’tan sonra MANNLICHER serisi silahlar öne çıktı. Sistem olarak çok beğenildi. 1895 yılında Alman PETER PAUL MAUSER kısa namlu hareketi sistemi ile çalışan tabancasıyla ortaya çıktı. 1896’da patent aldı ama 1898’e kadar piyasaya sürmedi. Winston CHURCHILL genç bir süvari subayı iken omzundan sakatlanıp ve kılıç kullanamaz hale gelince MAUSER’in tabancasını kullanmakta idi. Bu tabancanın ahşap kılıfı gerektiğinde dipçik gibi de kullanılmaktaydı.

Ülkemizde Kasalı MAVZER olarak bilinen tabanca 1899-1902 yıllarında Güney Afrika savaşından sonra dünyanın her tarafında satılmaya ve kullanılmaya başlandı.

Otomatik ve yarı otomatik silahlar Avrupa kıtasına özgüydü. Almanlar’da bunun öncülüğünü yapmışlardır.

Bütün silah tarihinin en ünlü kişilerinden olan JOHN BROWNING 1890’da gaz basıncını tabancanın hareketli parçalarının çalışması için kullandı. Bu sistemde büyük bir güç vardı ve bu güç küçük silahlarda aşırıya kaçtı.

1899 da Belçika’da yeni bir model tabanca daha imal etti ve 1900’de Colt, Browning patentine dayalı olarak otomatik dolduruşlu tabancalar üretti. “Ülkemizde Tuğralı Belçika olarak tanınır.”

Yine 1900’lü yıllarda GEORGELUGER orijinal BORCHARDT dizayına dayalı bir silah üretti ve kendi adıyla patent aldı. Başarılı olan bu silah Mauser’e kafa tuttu ve Alman Ordusu tarafından, çok beğenildi.

GLİSENTİ 1906’da imal edildi, dört yıl sonra İtalyan Ordusu tarafından kullanılmaya başlanıldıysa da 1915’de yerini BERATTA ‘ya bıraktı.

1907’de Avusturya-Macaristan Ordusu için RATHSTEYR yapıldı. 1911’e kadar kullanıldı.

Silah teknolojisi I. Dünya Savaşından sonra büyük gelişmeler gösterdi. Bu savaş sırasında tarafsız kalan İspanya kendi silah teknolojisini geliştirerek savaşan taraflara bol silah sattı.

1935’de Belçika’da BROWNING HI-POWEr’in yapılması bütün silah firmalarını sarstı. Önce Belçika sonra Kanada standart askeri silah olarak bu tabancayı benimsediler. Piyasayı kaptırmamak için İtalyan BARETTA (polish radom)’u, Fransızlar MAP’ı, Ruslar TOKAREV’i ve Almanlar WALTHERF 38’i PİYASAYA ÇIKARTTILAR. (Alman Çıplağı)

Bu sırada Çeklerde kooperatif şeklinde bir yapılanmaya girdiler. İlk önceleri vizor adı altında 7.65 mm – 6.35 mm 22 cal gibi küçük çaplı tabancalar üreterek Avrupa’da yer edindiler. Daha sonra John Browning’in 1900 de yaptığı tabancayı ele alarak, WALTHER F-38’in tetik horoz sistemini COLT 1911’in emniyet sistemini ve ADAMS’ın çift hareketli çalışma sistemlerini birleştirerek bugün teşkilatımızda kullanılan Cz model 75’in atasını meydana getirdiler.

1900 Browning, Colt 911 ve ZİG başta olmak üzere birçok modele ilham kaynağı olmuştur.

II. Dünya savaşından günümüze kadar meydana gelen gelişmeler ve artan terörizm olayları, tabancaların bilhassa güvenlik güçlerinin ayrılmaz parçaları yapmıştır.

Saygılarımla.